Doradztwo prawne - online

Wpis

środa, 05 sierpnia 2015

Podatki w przedsiębiorstwie

113281433563153

 

Podatki to nie tylko zmartwienie pracowników, lecz także osób prowadzących działalność gospodarczą. To właśnie tam stanowią one bardzo ważną kwestię, gdyż mają wpływ na finanse jednostki gospodarczej.  

 

Występujące w przedsiębiorstwach podatki dzielimy na: 

dochodowe - wśród których wyróżniamy podatek PIT (od osób fizycznych) oraz CIT (od osób prawnych). Podstawa ich naliczenia jest dochód czyli różnica pomiędzy przychodami, a kosztami działalności gospodarczej. W zależności od rodzaju tego podatku, może być stosowana różna skala podatkowa - progresywna lub liniowa.

przychodowe - które dotyczą tylko przedsiębiorców prowadzących księgowość w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Ustalane są na podstawie przychodów z uwzględnieniem stawek ryczałtowych.  

konsumpcyjne - obejmujące podatek VAT oraz akcyzę. Podatek od wartości dodanej (VAT) dotyczy wielu przedsiębiorców i wiąże się z sprzedażą towarów lub usług. Natomiast akcyza jest obciążeniem dla przedsiębiorców prowadzących działalność związaną z produktami nią objętymi.

- majątkowe - dotyczą majątku jaki posiada jednostka. Może to być na przykład podatek od nieruchomości, środków transportu, gruntów itp.

Szczegóły wpisu

Tagi:
brak
Kategoria:
Autor(ka):
konsultantfinansowy
Czas publikacji:
środa, 05 sierpnia 2015 16:06

Polecane wpisy

Kanał informacyjny

Kontakt
doradca.prawo@gazeta.pl