Doradztwo prawne - online

Wpis

poniedziałek, 09 listopada 2015

Prawo gospodarcze w Polsce


Prawo gospodarcze było najbardziej promowane poprzez ZSRR. Po 1945 roku, wraz z wejściem komunizmu do Polski, zaczęło obowiązywać także i w Polsce. Wraz z zmianą systemu gospodarczego w Polsce, straciło ono na znaczeniu. 

prawo_gospodarcze
Obecnie prawo gospodarcze jest tak rozbudowaną dyscypliną, że trudno zaliczyć ją do konkretnej gałęzi prawa. Nadal stosuje się jednak nazwę prawa gospodarczego. Przykładem jest często spotykany specjalista - radca prawny z specjalnością w prawie gospodarczym. 


Obecnie prawo gospodarcze w Polsce dzieli się na dwie odmiany. Pierwszą z nich jest prawo gospodarcze - publiczne, a drugą prawo gospodarcze prywatne, zwane także handlowym.  


Prawo gospodarcze publiczne ma za zadanie regulację funkcji państwa w gospodarcze. Określa więc władze państwa, jaką może ono wykonywać w dziedzinie gospodarki oraz jej granice. Natomiast prawo gospodarcze - prywatne (prawo handlowe) reguluje stosunki prawne, występujące pomiędzy podmiotami obrotu gospodarczego. Prawo to opiera się na dwóch podstawowych zasadach:

 

 -  zasadzie wzajemnej autonomiczności,

 -  zasadzie równorzędności podmiotów.

Szczegóły wpisu

Tagi:
Kategoria:
Autor(ka):
konsultantfinansowy
Czas publikacji:
poniedziałek, 09 listopada 2015 14:59

Polecane wpisy

Kanał informacyjny

Kontakt
doradca.prawo@gazeta.pl