Doradztwo prawne - online

Wpis

środa, 02 marca 2016

Rodzaje i funkcje podatków

Podatnicy jednogłośnie twierdzą, że zrozumienie systemu podatkowego nie jest łatwe.

Sama definicja podatku znaczy świadczenie pieniężne, nakładane jednostronnie na podatników przez państwo lub inne ograniczenie publiczno-prawne na podstawie przepisów prawa.

Podatki gospodarcze spełniają określone funkcje. Wyróżniamy:

  • funkcję fiskalną- podatki są głównym źródłem dochodu państwa, dzięki tej funkcji są finansowane wydatki publiczne,
  • funkcję redystrybucyjną – podatek jest środkiem, dzięki któremu państwo dokonuje przemieszczenia środków pieniężnych określonym podmiotom przez instytucję budżetu,
  • funkcję informacyjną, prowadzi do możliwości analizy i kontroli przebiegu procesów gospodarczych ujawniających się w finansowej stronie funkcjonowania podatków,
  • funkcję stymulacyjną- oddziaływanie na decyzje gospodarcze, szczególnie przy wzroście efektywności oraz wybory kierunków i rodzaju działalności gospodarczej.

Rodzaje podatków:

  1. PODATKI DOCHODOWE: pobierane są od dochodów jako nadwyżka przychodów nad kosztami ich uzyskania. Do podatków dochodowych zaliczamy: PIT- podatek dochodowy od osób fizycznych oraz CIT- podatek dochodowy od osób prywatnych.
  2. PODATKI MAJĄTKOWE: wymierzone od własności majątku. Zaliczamy do nich m. in podatek od spadków i darowizn, podatek rolny, podatek leśny, podatek od nieruchomości, podatek od środków transportowych, podatek od posiadania psów, podatek od czynności cywilnoprawnych.
  3. PODATKI OD TOWARÓW I USŁUG: zaliczamy do nich głównie VAT- podatek od towarów i usług, akcyza- podatek od niektórych artykułów takich jak alkohol, paliwo, kolejny to cło oraz ryczałt ewidencjonowany.

Zachęcamy również do zapoznania sie z naszą publikacją na temat podatków w przedsiębiorstwie.

Szczegóły wpisu

Tagi:
brak
Kategoria:
Autor(ka):
konsultantfinansowy
Czas publikacji:
środa, 02 marca 2016 12:21

Polecane wpisy

Kanał informacyjny

Kontakt
doradca.prawo@gazeta.pl