Doradztwo prawne - online

Wpis

poniedziałek, 06 czerwca 2016

Archwizacja dokumentów

Archiwizowanie danych jest obowiązkiem każdego przedsiębiorcy. Dokumentacja firmowa stanowi bowiem dowód odnośnie przeprowadzonych transakcji, zatrudnionych pracowników oraz wszelkiego rodzaju operacji gospodarczych.

 

Sposób gromadzenia oraz przechowywania tych akt jest nader ważny. Po pierwsze powinny być one uporządkowane, tak aby w razie potrzeby zagwarantować ich szybkie odszukanie.  Kolejną olbrzymie ważną kwestia jest zabezpieczenie ich przed kradzieżą oraz wglądem do nich osób nieupoważnionych. Niedopuszczalne jest również doprowadzenie do ich zniszczenia, a nawet uszkodzenia. 

 

Zasady magazynowania akt firmowych określane są przez przepisy prawne. W zależności od rodzaju dokumentacji czas ich przechowywania jest różny np. dokumentacja księgowa ulega przedawnieniu w terminie pięciu lat od jej wydania, z tego względu własnie przez ten okres powinna być ona chroniona. Najdłuższy okres przechowywania ma dokumentacja kadrowo-płacowa, w tym listy płac, karty wynagrodzeń i tak dalej. Tak długi czas warunkuje fakt, że to własnie na podstawie tych dokumentów przyznawane są świadczenia emerytalne i rentalne.

Szczegóły wpisu

Tagi:
Kategoria:
Autor(ka):
konsultantfinansowy
Czas publikacji:
poniedziałek, 06 czerwca 2016 14:21

Polecane wpisy

Komentarze

Dodaj komentarz

 • klaudia1561 napisał(a) komentarz datowany na 2016/10/19 15:06:19:

  Według mnie to co opublikowałeś jest naprawdę znaczące. System ekonomiczny to nie taka łatwa kwestia. Warto poznać czasem odmienny punkt widzenia. Dzięki!

 • klaudia1561 napisał(a) komentarz datowany na 2016/10/27 08:31:00:

  W mojej opinii to co napisałeś jest naprawdę znaczące. System ekonomiczny to nie taka prosta kwestia. Warto zrozumieć czasami odmienny punkt widzenia. Dziękuje!

 • Gość Artek napisał(a) z *.toya.net.pl komentarz datowany na 2016/12/09 12:12:35:

  Mam niewielką firmę od 4 lat, ale staram się ja prowadzić z przyjacielem bardzo dokładnie i przepisowo. Zawsze wszystkie dokumenty odkładamy do jednego pokoju by wszystko było na swoim miejscu i łatwiej można potem je znaleźć. Od początku naszej wspólnej działalności staramy się by firma działała jak najlepiej dlatego korzystamy też z pomocy aleo.com/pl/ gdzie praca wygląda dużo lepiej i sprawniej.

 • Gość salkowski_michal napisał(a) z *.dynamic-zab-01.vectranet.pl komentarz datowany na 2018/01/02 20:23:08:

  wielokrotnie korzystałem z archiwizowania dokumentacji ze sprawdzonych narzędzi - nawet zwykły arkusz kalkulacyjny dobrze skonfigurowany był wystarczający póki firma się nie rozwineła do sporej ilosci zamówień. aktualnie korzystam z aplikacji ifirmy. Sprawdź tutaj więcej szczegółów na ich www.

Dodaj komentarz

Kanał informacyjny

Kontakt
doradca.prawo@gazeta.pl