Doradztwo prawne - online

Wpisy

 • poniedziałek, 09 listopada 2015
  • Prawo gospodarcze w Polsce


   Prawo gospodarcze było najbardziej promowane poprzez ZSRR. Po 1945 roku, wraz z wejściem komunizmu do Polski, zaczęło obowiązywać także i w Polsce. Wraz z zmianą systemu gospodarczego w Polsce, straciło ono na znaczeniu. 

   prawo_gospodarcze
   Obecnie prawo gospodarcze jest tak rozbudowaną dyscypliną, że trudno zaliczyć ją do konkretnej gałęzi prawa. Nadal stosuje się jednak nazwę prawa gospodarczego. Przykładem jest często spotykany specjalista - radca prawny z specjalnością w prawie gospodarczym. 


   Obecnie prawo gospodarcze w Polsce dzieli się na dwie odmiany. Pierwszą z nich jest prawo gospodarcze - publiczne, a drugą prawo gospodarcze prywatne, zwane także handlowym.  


   Prawo gospodarcze publiczne ma za zadanie regulację funkcji państwa w gospodarcze. Określa więc władze państwa, jaką może ono wykonywać w dziedzinie gospodarki oraz jej granice. Natomiast prawo gospodarcze - prywatne (prawo handlowe) reguluje stosunki prawne, występujące pomiędzy podmiotami obrotu gospodarczego. Prawo to opiera się na dwóch podstawowych zasadach:

    

    -  zasadzie wzajemnej autonomiczności,

    -  zasadzie równorzędności podmiotów.

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   konsultantfinansowy
   Czas publikacji:
   poniedziałek, 09 listopada 2015 14:59