Doradztwo prawne - online

Wpisy

 • poniedziałek, 06 czerwca 2016
  • Archwizacja dokumentów

   Archiwizowanie danych jest obowiązkiem każdego przedsiębiorcy. Dokumentacja firmowa stanowi bowiem dowód odnośnie przeprowadzonych transakcji, zatrudnionych pracowników oraz wszelkiego rodzaju operacji gospodarczych.

    

   Sposób gromadzenia oraz przechowywania tych akt jest nader ważny. Po pierwsze powinny być one uporządkowane, tak aby w razie potrzeby zagwarantować ich szybkie odszukanie.  Kolejną olbrzymie ważną kwestia jest zabezpieczenie ich przed kradzieżą oraz wglądem do nich osób nieupoważnionych. Niedopuszczalne jest również doprowadzenie do ich zniszczenia, a nawet uszkodzenia. 

    

   Zasady magazynowania akt firmowych określane są przez przepisy prawne. W zależności od rodzaju dokumentacji czas ich przechowywania jest różny np. dokumentacja księgowa ulega przedawnieniu w terminie pięciu lat od jej wydania, z tego względu własnie przez ten okres powinna być ona chroniona. Najdłuższy okres przechowywania ma dokumentacja kadrowo-płacowa, w tym listy płac, karty wynagrodzeń i tak dalej. Tak długi czas warunkuje fakt, że to własnie na podstawie tych dokumentów przyznawane są świadczenia emerytalne i rentalne.

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (4) Pokaż komentarze do wpisu „Archwizacja dokumentów”
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   konsultantfinansowy
   Czas publikacji:
   poniedziałek, 06 czerwca 2016 14:21