Doradztwo prawne - online

Wpisy

 • środa, 05 sierpnia 2015
  • Podatki w przedsiębiorstwie

   113281433563153

    

   Podatki to nie tylko zmartwienie pracowników, lecz także osób prowadzących działalność gospodarczą. To właśnie tam stanowią one bardzo ważną kwestię, gdyż mają wpływ na finanse jednostki gospodarczej.  

    

   Występujące w przedsiębiorstwach podatki dzielimy na: 

   dochodowe - wśród których wyróżniamy podatek PIT (od osób fizycznych) oraz CIT (od osób prawnych). Podstawa ich naliczenia jest dochód czyli różnica pomiędzy przychodami, a kosztami działalności gospodarczej. W zależności od rodzaju tego podatku, może być stosowana różna skala podatkowa - progresywna lub liniowa.

   przychodowe - które dotyczą tylko przedsiębiorców prowadzących księgowość w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Ustalane są na podstawie przychodów z uwzględnieniem stawek ryczałtowych.  

   konsumpcyjne - obejmujące podatek VAT oraz akcyzę. Podatek od wartości dodanej (VAT) dotyczy wielu przedsiębiorców i wiąże się z sprzedażą towarów lub usług. Natomiast akcyza jest obciążeniem dla przedsiębiorców prowadzących działalność związaną z produktami nią objętymi.

   - majątkowe - dotyczą majątku jaki posiada jednostka. Może to być na przykład podatek od nieruchomości, środków transportu, gruntów itp.

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   konsultantfinansowy
   Czas publikacji:
   środa, 05 sierpnia 2015 16:06