Doradztwo prawne - online

Wpisy

 • wtorek, 19 maja 2015
  • Uproszczona księgowość

   Uproszczona księgowość to zestaw bardzo podstawowych zasad gromadzenia informacji finansowych dotyczących firmy. Jest on bardzo prosty. Każdy przedsiębiorca jest w stanie sobie poradzić z tym samodzielnie. Wystarczy poświęcić jedynie trochę czasu na naukę technik oraz regularne zapisy. Uproszczona księgowość służy do obliczania zobowiązań finansowych (podatku) wobec władz skarbowych. Wyróżniamy w Polskim systemie trzy podstawowe formy uproszczonej księgowości.

    

   • -karta podatkowa,
   • -ryczałt ewidencjonowany,
   • -podatkowa księga przychodów i rozchodów.

    

   Najpopularniejszą i najczęściej wybierana jest KPiR. Podstawową zaletą uproszczonej księgowości jest jest prostota i niskie koszty prowadzenia. Obok zalet można wspomnieć również o wadach: nie pokazuje faktycznego stanu finansowego firmy. Obrazuje jedynie wysokość podatku do zapłacenia i ewentualnie przychody. Jednak uproszczona księgowość to dobry wybór dla mniejszych przedsiębiorstw.

   Szczegóły wpisu

   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   konsultantfinansowy
   Czas publikacji:
   wtorek, 19 maja 2015 14:40
 • poniedziałek, 09 marca 2015
  • Pełna księgowość

   Pełna księgowość jest to skomplikowany,  w pełni sformalizowany i precyzyjny sposób na ewidencje wszystkich transakcji, które zostały przeprowadzone w działalności gospodarczej, dotyczy to także tych bezgotówkowych. 

   Służy on do obliczania wysokości podatku kontroli, analizy oraz generowania wszelkich informacji na tematy sytuacji finansowej firmy w danym momencie. Dzięki niej można ujrzeć wszelkie błędy jakie zostały popełnione w przeszłości i wyciągnąć informacje czego unikać w przyszłości. 

   Zasady powadzenia ksiąg handlowych są ściśle określone w Ustawie o Rachunkowości (Dz. U. z 2002 Nr 76, poz. 694). Dzięki prowadzeniu precyzyjnych zapisów jesteśmy w stanie prawidłowo prowadzić firmę, gdyż księgowość jest w pewnym sensie filarem sprawnego funkcjonowania działalności gospodarczej. 

   Do prowadzenia ksiąg handlowych zobligowane są wszystkie:

   • - spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, 
   • - spółki akcyjne, 
   • - spółki jawne,
   • - spółki komandytowe,
   • - spółki komandytowo-akcyjne, 
   • - wszystkie podmioty, które osiągnęły przychód przekraczający równowartość kwoty 1 200 000 euro. 

   Szczegóły wpisu

   Tagi:
   Autor(ka):
   konsultantfinansowy
   Czas publikacji:
   poniedziałek, 09 marca 2015 13:16
 • czwartek, 05 lutego 2015
  • Jaką formę opodatkowania wybrać?

   Prowadząc własną działalność gospodarczą trzeba zdecydować się o formie jej opodatkowania. Przeważnie należy tego dokonać w pierwszym miesiącu nowego roku podatkowego. Do wyboru przedsiębiorca ma kilka form:

   • 1. podatek liniowy,
   • 2. karta podatkowa,
   • 3. ryczałt ewidencjonowany.

   doradztwo podatkowe

   W sytuacji, gdy nie zostanie podjęta decyzja o formie opodatkowania, z góry narzucone jest opodatkowanie na zasadach ogólnych, czyli skali podatkowej (18% i 32%). Tego nie trzeba zgłaszać do Urzędu.

   Warto jednak przemyśleć inne sposoby, gdyż mogą się okazać bardziej korzystne dla naszego przedsiębiorstwa. Jeżeli dobrze wybierzemy, możemy nawet zmniejszyć koszty prowadzenia działalności. Nie należy robić tego zbyt pochopnie, najlepiej przemyśleć i odrzucić pozostałe propozycje. W końcu zależy od tego jak duże podatki będziemy płacili.

   Szczegóły wpisu

   Tagi:
   Autor(ka):
   konsultantfinansowy
   Czas publikacji:
   czwartek, 05 lutego 2015 15:31
 • poniedziałek, 22 grudnia 2014
 • wtorek, 18 listopada 2014
  • Własna działalność

   Może się wydawać, że praca na etacie jest wygodniejsza i stabilniejsza. Jednak dużo można zyskać porzucając pracę etatową na rzecz samozatrudnienia.


   Ze statystyk wynika, że jednoosobową działalność gospodarczą dziennie rozpoczyna ok. 1000 osób. A sam proces rejestracji jest bardzo łatwy. Można nawet zrobić to w 15 minut. 

   Samozatrudnienie ma wiele zalet:


   1. możliwość zaoszczędzenia na podatkach większej sumyod dochodu można odliczyć rzeczywiste koszty wykonywania zleceń, nie ma zależności ich wysokości, w ten sposób kwota podatku może skurczyć się nawet do 0 zł

    

   2. brak narzuconych reguł wykonywania zadaniaorganizacja pracy zależy od samego siebie, w czasie jaki jest odpowiedni dla Ciebie i sposób jaki Ci się najbardziej podoba, jednym zdaniem tak zwana „wolna amerykanka”

    

   3. brak ograniczenia od jednego zleceniodawcynie musisz mieć tylko jednego źródła dochodu,daje to możliwość współpracy z innymi firmami

    

   4. zarabiasz tyle ile wypracujesz dopasowujesz ilość zleceń do potrzeb osobistych

    

   5. możliwość rozwoju poszerzanie usług we własnej działalności gospodarczej,nowe pomysły mogą być jedynie plusem w prowadzeniu własnej firmy

    

   Niestety mam też kilka wad:


   1. trzeba prowadzić księgowość, co wiąże się z czasem lub kosztami

   2. brak przywilejów etatowca

   3. obciążenie psychiczne

   4. ponoszenie kosztów prowadzenia firmy

    

    

   Dla niektórych jednak minusy nie okażą się takie złe.

    

   Szczegóły wpisu

   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   konsultantfinansowy
   Czas publikacji:
   wtorek, 18 listopada 2014 12:31